Anasayfa Anasayfa

Bataklıkları kurutmak


Bingöl Göçmen

Sömürücünün, emeğin ücretini yerlerde süründürebilmek için bulduğu iki silahı vardır: İşsizlik ve iş güvencesizliği. Tabii, işsizlik, emekçinin hiçbir ihtiyacını karşılayamayacak hale gelmesi şeklinde yaşanmalıdır. İş güvencesizliği de tam bir kayıtsızlık ve koşulsuzluk şeklinde… Bunlar, sömürücülere tabi siyasi iktidarlarla sağlanabilir. Bu nedenle sömürücüler, siyasi iktidarların kendilerine tabi olup olmamasının kendileri için hayati önemde olduğunu bilirler. Emekçiler gibi “inşallah bu gelen iyi çıkar”a bırakmazlar işi, asla şansa bırakmazlar…

Yaratılan işsizlik ve iş güvencesizliği koşulları, sömürücünün öngördüğü sonuçları doğurur. Bu sonuçlar, işsizlik bataklığından kurtulmak için ya da işsizlik bataklığına düşmemek için emekçinin giderek daha düşük ücretlerle, daha ağır yaşama koşullarına razı olmasıdır. Böylece emekçilerin ikinci bataklığı oluşur: “İşlilik bataklığı”

İşlilik, kişinin zar zor kendine yetmesi anlamına gelmeye başladıkça; yani işlilerin, toplumun işsizlerinin yükünü çekme kapasiteleri düştükçe; emekçilerin kendi dar sınırlarına çekilmeleri ve aralarındaki dayanışmanın kaybolması süreci başlar. İnsanların birbirlerine maddi olarak destek olamayışlarını “param yok” yerine “ne mecburiyetim var” gibi tepkilerle ortaya koydukları zamanlardır bunlar. Ortalıkta dolanan bireycilik, çekirdek aile, alman işi gibi kavramlara tutunulur. Herkesin kendi kendine yetmesi, kimsenin kimseye yük olmaması gerektiği savunulur. Utanç verici “ben ancak kendime yetebiliyorum, başka birilerinin yükünü çekecek durumda değilim” acıklı gerçeğinin anlaşılmaması içindir bütün bu söylenenler. Bu haller içre işsiz kardeşine, işsiz arkadaşına sırtını dönüp; kimsenin kimseden bir şey istemediği yeni arkadaşlıklar edinilir. Tek başına ve asla düşüp kalkmadan, kendine yetmek durumunda olmak korkutmaktadır. Ne aldıkları ücretler birikim yapmalarına müsaittir, ne iş güvenceleri vardır.

İşsizler ise, işsizliklerinin, çevrelerindeki işliler tarafından kendi suçları, kendi yetersizlikleri olarak algılanmasından rahatsızdırlar. İşlilerin, kendi işliliklerini, satır aralarına sıkıştırdıkları yüksek meziyetlerine bağlamalarından rahatsızdırlar. İşsizlerin, işsizliği kabul edilemez bulmalarını, işlilerin ciddiye almamalarından rahatsızdırlar. Kendilerini yıllardır tanıyan insanların onlara güvenlerinin iğretiliğinden ve sığlığından rahatsızdırlar.

Emekçiler, bu iki bataklıkta, bu iki yangın yerinde; sorunun çözümüne işsizlik ve iş güvencesizliği ön kabulüyle, bu felaketlerden kendimi nasıl kurtarırım noktasından baktıkça, bataklık ve yangın yeri büyümeye devam eder. Emekçilerin birbirlerinden ve kendilerinden uzaklaşmaları, yalnızlaşmaları, güvensizlikleri, tedirginlikleri; bilcümle maddi ve psikolojik çöküşleri devam eder.

Kendi kendine yetmeyen canlılar ne kendilerini severler ne de birbirlerini. Bir umut görmeleri gerekir kendilerinde, bir ışık görmeleri gerekir.

Sömürücü, oluşturduğu işsizlik ve iş güvencesizliği koşullarında, emekçilerin bütün umudunu ve ışığını alır elinden; bütün kendine güvenini alır.

Bataklıkları kurutmak, onu oluşturan nedenleri ortadan kaldırmakla olur.

Sömürücü; sömürmekten, daha çok sömürmekten kendi kendine vazgeçemez.

Sömürücünün kendine tabi iktidarlar aracılığıyla oluşturduğu işsizlik ve iş güvencesizliği koşulları ve bu koşulların sonucu olan emekçi bataklıkları; emekçilerin de tıpkı sömürücüler gibi siyasi iktidarların kendilerine tabi olup olmamasının, kendileri için de hayati önemde olduğunu; emeklerini sömürenlerin, vahşi sömürü koşullarına oylarını sömürerek ulaştıklarını görmeleriyle; dolayısıyla bütün zamanlar için zaten kendi hakları olan siyasi iktidarın vekâletini sömürücülerden alıp bilfiil iktidar olmalarıyla bertaraf edilir. Sömürücünün işsizlik ve iş güvencesizliği koşullarında; emekçinin elinden alıp üstüne oturduğu umudu, ışığı, kendine güveni artık emekçidedir. İşte o saat emekçi, kendini ve başkalarını sevmeye başlar. Aşkla sevmeye başlar.

 

Bingöl Göçmen

803 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Yorum yapma kapalı.