Anasayfa Anasayfa

Size asıl bu yakışıyor!


Zelin Artuğ

Kara gecelerde kuruldu düzeniniz. Uçurum diplerinden gelen alçak tonda sesleriniz, sözü karalara buladı. Yarınlardan kaygısız işbirlikçileriniz, işkence hamuruyla yoğrulmuş gevezeliklerle yüreklere kaygı salmak için dizildiler sıraya!

Dilediğiniz kadar un ufak edin bizi! Ama bunu yaparken sakın büyüdüğünüzü sanmayın! Görünmez adamlar, böyle bir hengâmede her görünmez adımla çoğalsa, banka hesaplarınız günden güne kabarsa da sevgisizlik ve bencillikten buz tutmuş yürekleriniz yarınları korumaya yetmeyecek!

Hiç bunları düşündünüz mü yarınlara sorumsuzca saldırırken? Siz, her gün bir bahçenin çiçeğini, çimenini çiğnemektesiniz.

Çoksunuz, çok! ‘Ben odaklı’ bu hengâmedeki çokluğunuz, hepten görünmez yapıyor sizi. Görünmez oluşunuzla daha da güvenilmez oluyorsunuz. İsmiyle, cismiyle ortalardayken, görünmez olmak ne acıklı… Akıl ne ola ki? Aklımın ufkuna her bakışımda bir kuş havalanıyor alnımdan! Kıyısız denizlere açılmak istiyorum kuşların ardı sıra. Salya sümük açgözlülüğünüzle kirlettiğiniz sığ denizlere değil!

Bir bakıyorum ki korsan gemileriniz sıra sıra dizilmişler limanlara. Bütün limanları işgal etmişsiniz. Siz hiç gemi yapmadınız ki! El becerileriniz yoktur sizin! Siz inşa etmediğiniz gemileri, yeni felaketler yaratmak için, kirlettiğiniz denizlerden kurtarıp başka sularda yürütme planları yapan korsanlar oldunuz yalnızca! Oysa ya birlikte kurtulur insanlar, ya evrenin yalnızlığında… Biz kurtuluşu evrenin çoğul yalnızlığında bulduk. Siz ise birlikte alabora olmaya yol alıyorsunuz mazlum fırtınalarda.

Israrla insanın üstüne zifiri geceler örtmeniz niye? İnsanı insan yapan değerleri boğmanız niye? Neden salarsınız karanlığın köpeklerini ışığın üzerine? Her ışık karanlığın çocuğudur, diyordu bir bilge, diyordu da karanlığın ışık doğurduğu nerede görülmüş!

Büyüdü mü şimdi ufacık beyinleriniz? Meğer biz ne zeki yaratıklarmışız mı dediniz? Koca kafalı zekâ küplerine mi döndünüz?

Aferin size! Size de bu yakışıyor! İple çekiyorum yürek dinleyeceğim, yürek dinlendireceğim günleri… Bir gün… Belki bir yıl sonra… Belki bin yıl sonra, sağır kuyulara tıktığınız güneşi de alıp, tarih dikilecek karşınıza! Artık çoktan dün olmuş bugünün hesabını sormaya! Kirletip salyalara boğduğunuz denizler büsbütün kuruyup, tarihe düşülen notlar karaya vurduğunda!

Şimdilik… Savulun, diyorum, ‘ben odaklı’ düzenin görünmez yandaşları! Görünmeyen yüzünüze, bütün kapıları kapatıyorum! Siz asıl bunu hak ediyorsunuz!

Zelin Artuğ (Ülkü Öztürk)

317 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Yorum yapma kapalı.