Anasayfa Anasayfa

O kuşun adını bilenler!…


Zelin Artuğ

 “Eti yok, kanı yok bir uçar kuştur / O kuşun adını bilenler gelsin”

(Pir Sultan Abdal)

Tüylerini okşamaya, gagasından öpmeye doyamadığım, mis kokulu mavi kuşum… Küçücük bir kuş, kocaman bir dosttu o.

Nice dost geldi geçti dost kervanımdan. Kimi, acısını bırakıp geride.. çekip gitti. Unuttuklarım da oldu belki,  unutturduklarım da..

Ama o kuş… ne unutmak mümkün onu, ne de unutturmak. Mis kokulu, yumuşacık tüylü, yüreği pıt pıt atan kuşum… Küçücük bir bebekken, mavi bir pamuk yumağına benziyordu. Büyüdükçe mavi-yeşil bir renge dönüştü. Dünyalar tatlısı, küçük arkadaşım… Uçup duruyor şimdi göğün mavi enginliklerinde. Hayyam’a şarap sunuyor belki. Eti yok, kanı yok bir kuş o artık. Benim yüreğimin en sıcak, en sevecen yerinde duruyor. Her canlı gibi, onun da yaşarken bir adı vardı. Kendisiyle birlikte adı da uçtu maviliklere. Sıradan bir adı yok artık onun. Uçar bir kuş olması da öyle sıradan bir kuş oluşundan değil. Uçtu işte, uçmasının zamanı gelmişti, uçtu.

Yüreğinde sevgi olanlar, yüreği kuş kanadı gibi çarpanlar, EMEK nedir bilenler, elbet bir ad vermesini bilecektir ona.O kuşun adını bilenler gelsin! Yüreğinde ona bir ad koyanlar!..

 

Gelmiş geçmiş bütün dostlara selam olsun.. Gidenlere de…  Bizler.. şimdilik buradayız… geçmişi aklımızda tutarak…

İnsanın olduğu yerde yara almak, insansız çöllerde yarasız… ama tek başına yürümekten iyidir! Bizler yine de sığ sularda dolaşmayacak, açık denizlere yelken açacağız.

Aslolan insandır! 

Vardık… varız…. var olacağız! ( Rosa Luksemburg)

 

Zelin Artuğ (Ülkü Öztürk Göçmen)

1.957 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Yorum yapma kapalı.