Anasayfa Anasayfa

Matoub Lounès


Zelin Artuğ

Matoub Lounès’nin dile getirdiği metinler, önemli bir yer tutan Berberî kültürünü ve haklarını açıkça savunur. O, Cezayir’deki İslamcı diktatörlüğü reddeder, kendisi için yaşamayı katlanılmaz kılan tek tip Araplaştırma politikasına karşı çıkar. Berberice ve Fransızca konuşur, Arapçayı anlamakla birlikte çok az konuşur. Matoub Lounès, laikliğin ve demokrasinin ateşli bir savunuculuğunu, herkesin reddettiği kişilerin ve kadınların sözcülüğünü yapar. İslamcılığa ve İslamcı terörizme karşı çıkıp, aydınların katledilmesini kınar; 25 Eylül 1994’te GIA (Silahlı İslamcı Grup) tarafından kaçırılır, daha sonra, Kabyle kamuoyunun seferber olmasıyla kurtulur. Aynı yıl, Direniş adı altında otobiyografik bir kitap yayınlar ve Danielle Mitterand eliyle Anı Ödülü alır.

Mart 1995’te  Kanada’da S.C.I.J. kendisine İfade Özgürlüğü Ödülü verilmesinin ardından, 1996’da İtalya’da bir grubun ölüm cezasının kaldırılması için yaptığı yürüyüşe katılır.

25 Haziran 1998’de, doğduğu köye yalnızca birkaç kilometre uzaklıkta, Kabylie’deki Ath Douala’ya giden Tizi Ouzou yolu üzerinde öldürülür. Bu ölümün arka planında olup bitenler asla aydınlatılamamıştır.

Şarkıcının cenazesi, milyonları ardından sürüklemiş, öyle ki bölge haftalarca süren ayaklanmalarla adını duyurmuştur. Katledilmesinden birkaç hafta sonra  çıkan son albümü, “açık mektup” ta alaycı bir dille Cezayir Milli Marşını ve marşın içerdiği nüfuzu reddeder.

30 Haziran 1998’de GIA, suikastı üstlenir.

Türkçesi: Zelin Artuğ (Ülkü Öztürk Göçmen)

[http://www.dailymotion.com/video/x2xivo_matoub-lounes]

 

8.144 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

“Matoub Lounès” için 2 Yorum

  1. Moha SOUAG diyor ki:

    Que Dieu ait son âme!Les islamistes l’ont assassiné en Kabylie!Merci pour lui et pour tous les Imazighen du l’Afrique du Nord!

  2. zelin artuğ diyor ki:

    Moha Souag diyor ki:

    (Matoub Lounes)
    Yüreğimizde yaşıyor! İslamcılar onu Kabyle’de katlettiler! Onun adına ve Bütün Kuzey Afrikalı Berberîler adına teşekkürler!