Anasayfa Anasayfa

Kriz


Zelin Artuğ

Kriz… Herkesin dilinde bu sözcük. İşçiler, küçük esnaf, pazarcı, küçük ya da büyük işletme sahipleri, kocalarından harçlıklı pazara giden ev kadınları, babasından harçlıklı öğrenciler, en çok da kışın ortasında işinden atılan işsizler… Herkes krizde! Ne olacak peki? İnsanlar ne yiyip içecek? Nasıl sürdürecekler hayatlarını? Çocuklar nasıl gidecekler okullarına?  Nasıl çorba kaynayacak evlerde? Kredi kartı borçları nasıl ödenecek? Nasıl avukat tutacaklar hukuksal işlerini çözmek için?

İşsiz, nereye kadar sokakları arşınlayacak? Ne zamana kadar eş dost onu tanıdığını unutacak, onu gördüğünde hafıza kaybına uğrayacak?

Eli kalem tutan, kafası çalışan, bilinci aydınlık insanlar nasıl yazacak yazılarını? Bir bilgisayarı olmadan, belki elektrikleri de kesikse, içini ısıtacak bir bardak çay da yoksa elinde, çocuğunun okul masrafını ve evinin ekmeğini düşünürken ne yazacak? Nasıl yazacak?

Söz gelimi, yayınevinin borcu var bana. Nasıl ödeyecek borcunu? Nereye kadar insanlar birbirlerini duymazdan gelecek? Nereye kadar birbirlerine hiç de inandırıcı olmayan yalanlar söyleyecekler? Sonradan yüz yüze nasıl bakacaklar? Bakmayacaklar mı? Toplumda sevgi, saygı erozyonu başladı bile! Bu gidiş nerede toslayacak duvara?

Bizler ne yapıyoruz?  Biz nasıl yaşıyoruz?  Biz bütün bu olanların neresindeyiz? İçinde mi dışında mı? Kıyısında mı, merkezinde mi? Sorumlu muyuz, değil miyiz? Kriz olmadan da böyleydik ama! Böyle sorumsuz kaçmalarımız olurdu. Olmaz mıydı? Kimse inkâr etmesin!

“Affedersiniz! Telefon numaranız büroda kalmış, arayamadım. Ha… Biz şimdi taşınıyoruz da… Haftaya görüşsek olur mu? Ben on beş günlüğüne bir tatile çıkacağım. Annemi kaplıcaya götüreceğim. Dönüşte ilk işim sizi aramak olacak.

Aramayın efendim! Aramayın beni döndüğünüzde! Ben de uzun bir yolculuğa çıkıyorum. Valizimi hazırladılar. Bir süredir sürekli mırıldandığım için… Ömrümce ezberimde olmayan duaları birdenbire kendiliğimden öğrenip tekrarladığımı düşündüler ve endişelendiler benim için. Sürekli mırıldanınca, korktular tabi. Bu nedenle götürüyorlar hastaneye. İyi gelirmiş. Havadarmış. Bahçesinde ağaçlar varmış. Yeşillikmiş. Öyle dediler. Hiç yalnızlık çekmezmişim orada. Benim gibi, bana benzer daha niceleri varmış!

Bilmiyorlar ki, dua mırıldanmıyorum ben! Yalnızca söylemek istediklerimi yüksek sesle söyleyemiyorum, o kadar. İki üç yaşlarımdayken sokaktan geçen çarşafçıya çocukça kızgın söyler söylediğim için, bir avuç dolusu felek biberi tıkmıştı annem ağzıma. Büyüdükçe anne baba, kardeş, yönetici, patron, müfettiş, ev sahibi, jandarma, polis… Acı biberi hiç eksik etmediği için ağzımızdan, mırıldanarak konuşmak alışkanlık haline geldi bende. Mırıldanarak ifade ediyorum söylemek istediklerimi. Kendimi rahatlatmak için durmadan mırıldanıyorum. Hepsi bu! “Kriziniz batsın!” Yok, bir şey demedim, kendi kendime konuşuyordum.

 

Zelin Artuğ (Ülkü Öztürk Göçmen)

2.019 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (9 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Yorum yapma kapalı.