Anasayfa Anasayfa

Bebek


Zelin Artuğ

Benim adım Bebek. Bir bebek için en güzel adın bu olduğunu düşünüyorum. İyi ki adımı Bebek koymuşlar.

Bugün beni yıkadılar küvetimde. Biliyorsunuz, bebekler için plastik küvetler satılıyor artık.! Su sıçrattım, çığlık attım yıkanırken. Çok eğlendim. Bir ara kafama biraz sıcak su döktüler galiba. Kabak kafam yandı biraz. Ağladım. Ben ağlayınca annem dayanamadı, beni tombiş yanaklarımdan öptü. Suyu biraz daha ılıştırdı. Bu sefer de çok mu soğudu su ne, ürperdim. Ürperince bacaklarımı gerip, ellerimle denge sağlamaya çalışırım. Ne yapayım, küçücük bir dengesizlikte yerlere yuvarlanırım. Çoğunlukla da kabak kafam bir yerlere çarpar.

En çok da beni banyodan çıkarıp pembe, yumuşak havlumla sardıkları zamanı seviyorum. Mis gibi kokuyorum havlumun içinde. Sabun ve bebek kokusu sarıyor odamın her yanını. İyice kuruluyorlar beni. Tertemiz, yumuşacık pijamamı giydiriyorlar. En sevdiğim pijamam da şu yeşil puanlı pijamam. Bunun bana çok yakıştığını düşünüyorum. Nereden mi biliyorum? Kendimi babamın kucağında, aynada gördüm. Babam, aynadaki aksimi gösterdi bana. “Bak, bebek… hadi ona başbaş yap!” dedi. Bu konuyu tam anlamadım. Ben neden kendime başbaş yapıyorum? Büyüyünce, konuşmayı öğrenince soracağım bunun anlamını babama. Babam evden çıkarken, bize başbaş yapıyor, ama o kendine başbaş yapmıyor. Ben neden kendime başbaş yapıyorum?

Banyodan sonra kabak kafam üşümesin diye bu süslü başlığı giydirdiler bana. Kabak kafalıyım ya…o yüzden kabak tatlısı renginde bi başlık. Tatlı kafam üşümesin diye..

Şimdi süt ısıtılıyor bana. Birazdan biberonumu getirecekler. Çok acıktım. Kedili yastığımı aldım, dayadım kanepeye, sütümü getirmelerini bekliyorum. Hadi …getirin sütümü çabuk. Biberenumu getirin. Copur copur emeyim. Sonra da tumbaa yatağa!

Zelin Artuğ (Ülkü Öztürk Göçmen)

 

11.895 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (16 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Yorum yapma kapalı.