Anasayfa Anasayfa

iblis, beklediğimden erken geldi


Zelin Artuğ

Uzun kış gecelerinde İblis‘le saatlerce karşı karşıya oturdum. Sivri dişleri ve boynuzlarıyla, cehennem alevine benzer sakalıyla, yılan yuvasına benzeyen kıvrımlı suratındaki iki küçük delikten oluşan gözleriyle bana bakıp duruyordu monitörden. Farklı bir dilden konuşuyordu, yanındaki yöresindeki kişilerle. Bazen de bir anda görünmez oluyor, monitörü kendisi gibi başkaca karanlık yüzlere bırakıyordu. Başkan Dush Cold gibi…Hepsi de farklı bir dilden konuşuyorlardı, ama konuşulanları çok iyi anlıyor, masa üstündeki bir word dosyasına kendi anadilimde kaydediyordum.

Itoub…bir inşaat işçisi. Geceleyin damda yatıyor, transistörlü radyosundan savaş haberleri dinliyordu. Hangi savaştı bu ? Birinci…ikinci…dördüncü… Ne bilsin ! Kendini bildi bileli Araplar birilerine ve bir şeylere karşı savaşıp duruyorlar ve hep kaybediyorlardı. Itoub, ruhunu koyu karanlıkların sultanı İblis‘e vermek koşuluyla, bütün cinlerin kendi emrinde olmasını istedi. Dileği hemen kabul edildi. Kentin ışıkları birdenbire söndü. Yıldızlarla ay, Itoub‘a yaklaştı; ay gümüş köpüğüyle onu sardı, şefkatle göklere taşıdı.

(…)

Itoub, boğuk ve titrek bir sesle konuştu:

- Arapları savunmak adına, cin ordularına kumanda etmek istiyorum !

İblis, göklerde patlayan bir kahkaha savurdu, yeryüzünden kıvılcımlar saçıldı…

-Cesaretin hoşuma gitti. Şimdiye dek gördüklerim içinde en iyi Arap lideri olacağını hissediyorum. Bana her konuda boyun eğeceksin ! Şu andan itibaren, en büyük kötülükleri yapan adamlarımdan biri olacaksın !

Faslı yazar Moha Souag, bazı okurlar ve edebiyat çevreleri için “aykırı bir çağrışım” olarak nitelendirilen fantastik türde kaleme aldığı “İblis” romanını 2000 yılında yayınlamış.

O dönemde I. Körfez Savaşı o anlık sona ermiş, bu savaş ABD’ye çok şey kazandırmış, ABD dünyanın tek ,süper gücü olma ve bu konuda karşısında ayak direyen güçlerin tümünü ikinci plana atma konusunda bir kez daha dünyayı dize getirmişti. Emperyalist hırslarıyla koyun gibi sağdığı halklara yenilerini eklemiş, sömürgeci müttefiklerini öncelikle Ortadoğu’dan, sonra da Kuzey Afrika’dan çıkarma planları yapmaya başlamıştı.

Yıllarca Fransa’nın samarlarından, son dönemde de bütün üçüncü dünya ülkelerinin halkları gibi ABD’nin şamarlarından sersemlemiş bir coğrafyada yaşamakta olan Moha Souag, İblis romanında, sıradan bir inşaat işçisi olan Itoub‘un şahsında, yakın tarihin bu utanç verici karelerini, geriye sıçramalı bir yazı tekniğiyle, birer yapboz parçası gibi yiğmiş okurun önüne. Eksik parça yok. Geriye, kitabı türkçeleştirmek kalıyordu bana.

Yaz başında İblis dosyasını derleyip toplayıp Kalkedon yayınlarına verdim. Artık İblis, monitörden Fransızca konuşmayacaktı benimle. Kalkedon‘da fotoğrafları çekilecek, parmak izi alınacak, Türkçe sınavından geçecek ve sonbahara doğru geri gelecekti.

Bizim İblis dersine iyi çalışmış, sınavlarını çabuk atlatmış olmalı ki daha yaz sıcakları bitmeden monitörde göründü. Kitapçıların raflarında yerini aldı. Artık Türkçe konuşuyor.

Zelin Artuğ (Ülkü Öztürk Göçmen)

 

2.025 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Yorum yapma kapalı.