Ne mel’un birşey bu WordPress :) Halamın sitesi kucukisler.com birdenbire aşırı yavaş açılmaya başladı. Kafayı yedik. Tam da Signal’den bütünlemeye gireceğim haftaya rastladı. Neyse bugün saatlerimi ayırarak olayı çözdüm. Belki benim gibi karşılaşan olur diye çözümü yazıyorum, saçları beyazlamasın, yazık… Google köşelerinde sürünürken belki buna rastlar da duacım olur :)

Arkadaş, :)

Şimdi bak, bu WordPress, sunucunun crontab’ini kullanarak bazı görevler gerçekleştirmek istiyor, örneğin yeni yazı yazdıktan veya olan bir yazıyı düzenledikten hemen sonra. İşte eğer sunucunun crontab’i doğru düzgün çalışmıyor da sunucu hizmetini sağlayan şirket de bir ***ten anlamıyorsa (lütfen yıldızlı yeri iyi tahmin et); bu durumda senin yapacağın şey WordPress’inin cron’unu disable durumuna getirmektir. Hatta o sunucuda sana PHP bile fazla, HTML yeter ;)

Sorun şu ki; veritabanında wp_options diye bir tablo var. O tabloda cron diye bir alan bulunur bazen. İşte orada gerçekleştirilmesi gereken, -Bill Gates Türkçesi’yle- “Zamanlanmış Görevler” kaydolmuş halde bulunur. İşte o görevler hiçbir zaman gerçekleştirilemeyince oraya birikiiir, durur… Onlar biriktikçe bizim akıllı kurbağamız WordPress de her seferinde hepsini birden gerçekleştirmeye çalışır. Ama talihsizlik bu ya, hiçbiri gerçekleştirilemez. Ama tabii WordPress’imizin bunu anlaması yaklaşık bir 10 dakikasına malolmaktadır. Sonuç; her sayfayı açarken 10 dk beklemek.

Çözüm de şöyle : İlk önce git wp-includes klasöründe cron.php dosyasını aç, _set_cron_array() diye bir fonksiyon olacak, onun içindeki update_option ile başlayan satırı yorum tag’leri içine al, sonra da git bir güzel wp_options tablosundaki cron satırını düzenle içeriğini tamamen silip kaydet. (Dikkat ! Satırı değil satırın option_value alanında bulunan değerin içeriğini sileceksin, yani o değeri seçip Delete’e basıp kaydedeceksin :) ) Böylece sorunun çözülmüş oldu. Bu kıyağımı da unutma… :P

Bu da benim teşekkür yanıtım:

 

Kâbuslarla dolu iki günün sonunda uykuya, yorgunluğa yenik düşmüş ve kâbusun devamını yatakta tamamlarken, Gökhan başucuma geldi ve şöyle fısıldadı:
“Şşştt… Hala, Küçük İşler düzeldi.”
Tek gözümü aralayıp baktım. Başucumda mavi gözlü bir dev! Nazım’dan sonra bir başka mavi gözlü dev daha göremem sanıyordum. Çok sevindim. Nazım devi düştü aklıma:
” Ben sadece ölen babamdan ileri, doğacak çocuğumdan geriyim, ve bir kavganın adsız neferiyim. …”

Mavi gözlü küçük dev! Sen var ya… bir kavganın adsız neferine, savaş meydanında yere düşürdüğü silahını geri verdin !
Bu durumlarda paniklememi de doğal karşılamalısın. Unutma ki sen de çocuğundan geri olacaksın ve belki senin de panikleyeceğin durumlar olacak. Şimdilik, bizleri idare edin ! Yukarıda yazdığın zamazingolara aklım ermez benim ! Kılıcımı kınıma taktım, savaşa gidiyorum !

Heeeyyt..!  Jeanne d’Arc geri döndü !