Anasayfa Anasayfa

mavi dolap


Zelin Artuğ

Kendine dolap yaptı. Hem de mavi. Üstelik, bir de kilit taktı kapısına. Kimbilir ne ilginç şeyler koyacak dolabın içine. Ben göremeyeceğim tabi. Gökhan abim ne zamandır bu dolabı hayal ediyordu. Muhtemelen dün akşam o yüzden girdi tuvalete ve bir saat çıkmadı dışarı. Çünkü tuvalette kimsenin kendisini rahatsız etmediğini, tuvaletin çok özgür bir ortam olduğunu ve orada en hayatî projelerini düşünebildiğini söylemişti bir keresinde. Bu kez de öyle oldu sanırım. O mavi dolabın ilk tasarımı, ardından da projesi tuvalette şekillendi.

Tuvaletten çıktığında gözleri ışıldıyordu. “Ne zaman gidiyoruz Bauhaus’a ?” diye sorduğunda anlamıştım dolap için malzeme alacağını. Yüreğimde bir kıskançlık dalgası dolaştı. Gözümün önünde canlandı mavi dolap. Hiç sesimi çıkarmadım. Gittik. Bizden ayrıldı. Tahtaların bulunduğu bölmeye gitti. Kendini kaybeder mağazanın o bölümünde. Bir saat sonra buluştuk mağazanın kapısında. Tahminlerimde yanılmamıştım. Tahtalar vardı kolunun altında. Hem de masmavi tahtalar.

Bütün bir akşam o tahtaları çaktı, cıvataladı durdu. Sonunda ortaya çıktı mavi dolap. Sabah kalkınca da son rötuşlarını tamamladı. Şimdi ortadaki pislikleri süpürüyor. Dolabı odasından dışarı çıkardı. Koridora koydu, yerini temizlemek için. Bütün haşmetiyle ve güzelliğiyle koridorda duruyor dolap. Yanından geçerken, dokundum dolaba. Burnuma yeni tahta kokusu geldi. Bu kokuyu bir yerlerden tanıyorum. Turan amcanın marangoz atölyesi de böyle kokardı. Talaşlar olurdu yerlerde. Ne zaman kendisini ziyarete gitsem, elini planyadan çeker, “hoşgeldin, sefalar getirdin” derdi. Gökhan, Turan amca gibi marangoz değil, ama gerçek bir mavi dolap yaptı kendine. İçine PC dergilerini koyacakmış, öyle dedi. Her ne amaçla kullanacaksa kullansın, kıskandım o dolabı. Bana ne ! Ben de istiyorum aynısından !

Zelin Artuğ (Ülkü Öztürk Göçmen)

3.342 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (10 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Yorum yapma kapalı.