Anasayfa Anasayfa

Bir bayram daha geliyor


Leman TOGO

fft5_mf801366

 

Bazıları tatil planlarını yapmış, bavullarına gerek duydukları, duymadıkları eşyaları tıkıştırmakla meşgul. Bazıları hediyelerini almış, memleketlerindeki ailelerine gitmeye hazırlanıyor. Biletler günler öncesinden alınmış. Bir kısım ise evlerinde kalıp bayramı konu komşu ve akrabalarıyla geçirmeye hazırlanıyor. Bayramda kimlere ziyarete gidilecek, kimler onlara gelecek hesapları var.
Ben ise gelecek bayram heyecanında değil, bu bayram da yine olmayacakların özlemindeyim.


Bir daha asla hazırlıklar günler öncesinden başlamayacak. Annem hepimize bayramlık giysiler dikmeyecek. Çok özlediğimiz saraylı tatlısını açıp onu ocakta çevire çevire pişirip hafif şerbetiyle hazırlamayacak. Tepsinin kenarından aşırdığımızda bize kızmayacak. Bütçemize göre yemekler, olmazsa olmaz; yalancı yaprak sarması yapmayacak. Gece ellerimize kına yapıp yumruk ellerimizle yatağa yatırmayacak.

 

Bayram sabahı erkenden büyük bir heyecanla kalkıp babamızı bayram namazına yollamayacağız. Kınalarımızı yıkayıp hangimizin elinin daha güzel olduğuna bakmayacağız. Bayramlık basma, pazen elbiselerimizi giyip üstten atmalı ayakkabılarımızı giymeyeceğiz. Babam bayram namazından elinde; içinde akide, ağızda hemen eriyen halkalı şeker, leblebi şeker ve çeşitli çerezlerin olduğu torbayla gelmeyecek. Sıraya girip babamdan başlayarak el öpmeyeceğiz. Onun bize vereceği sarı yirmi beş kuruşluğu heyecanla beklemeyeceğiz.

Annemin hazırladığı; çökelek ve keçi peynirini karıştırarak yaptığı çörek otlu testi peyniri, tereyağı ya da Sana yağı, yöresel kurma zeytin, petekli, süzme çam balı ve annemin kabarık sac ekmeği ile donatılmış kalaylı bakır tepsimizin etrafına dört kardeş dizilemeyeceğiz. Babam ocağın kenarına oturup maşanın üzerine dizerek kızartıp hepimize verdiği evde yapılan sucukları bir daha göremeyeceğiz.

Artık bu ve bundan sonraki bayramlarda ne anamın ne de babamın elini öpemeyeceğiz.

Ve ben yine bu bayram özlemle o günleri gözümde yaşlarla anacağım.

 

 

 

32658993197

 

414 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın