Anasayfa Anasayfa

SUÇ


Gökhan ÖZTÜRK

Suç bireysel bir eylemdir. Kişiler suç işlemek için herhangi bir örgüt oluşturmuş olsalar bile bunlar ayrı ayrı ele alınıp cezalarını birey olarak çekmelidir, tüm gruba ya da o grubu temsil ettiği düşünülen bir takım kitlelere ceza verilemez.

Devlet dediğimiz örgütlenme şekli, bu örgütün unsurları olan kendi halkına zulmetmemelidir. Yargı organının dahli olmadan bireylerin zarar gördüğü her eylemse zulümdür.

İmdi, sen evinde oturdun. Televizyonu açtın, “Lice’de kalekol inşaatını protesto eden gruplar kamyon yaktılar, askere molotof attılar, PKK flaması açtılar, asker müdahale etti, çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi yaralandı…” şeklinde bir haberin başını duydun. Twitter’ı, Ekşi’yi açtın. 3 tane PKK’nın uyuşturucu ve kaçakçılık ilişkileriyle soslandırılmış post modern kahvehane analizi okudun. Yine oku. Ama şunları da es geçme:

1) Bilgi kaynağın güvenilir mi? Ya bunlardan bir kısmı yalan ya da kara propaganda ise? O medya daha önce hiç mi yalan söylemedi?

2) Diyelim ki hepsi doğru, yukarıda devletle ilgili yazdıklarımdan hareketle düşün ki, devletin hiçbir insana hukuk dışı zarar verme hakkı yoktur. Eğer bir insan kitlesine polis ya da asker bile isteye zarar veriyorsa bunun tek ismi zaten “savaş”tır ve savaşlar meşru bir düşmana karşı yapılır. Hem kardeşiz edebiyatı yapıp, hem bunlar PKK tarafından yönlendiriliyor kukla hepsi deyip, hem de hak ettikleri cezayı çektiklerini savunuyorsan, büyük bir çelişkin var demektir. Üzgünüm ki kendi halkından insanları düşman görerek en az PKK kadar bölücülük yapıyor ama sadece onları suçluyorsun.

3) Bir an kendini Lice’de kendi halinde yaşayan bir insan olarak düşün. Kentine kalekol yapıyorlar. Batıda hiçbir yere yapmadıklarını senin yaşadığın bölgeye yapıyorlar. Faili meçhul cinayetler daha çok taze, onlar geçiyor aklından. Sana güvenmiyor devletin. Onur kırıcı gelmez mi? Bu devleti daha ne kadar sahiplenebilirsin ki? Sahiplensen de terörist damgası yiyorsun sahiplenmesen de zaten.

Suç varsa (kaçakçılık, uyuşturucu ticareti, kaçak elektrik kullanmak, mala, cana zarar vermek bunların hepsi bireylere ait suçlardır) yakalayıp hukuka teslim etmek devletin güvenlik birimlerinin görevidir. Halihazırda devlet hem bu görevini eksik yaparak hem de insan canına kast ederek iki farklı suç işliyor. Tekrar söylüyorum, devlet suç işleyemez, suç bireye ilişkin bir kavramdır. Aksi durumda ise buna devlet değil suç şebekesi denir.

Ama bu söylediklerimi mitlerle, düşünceye vurulan prangalarla, dogmatik varlıklar, gökten indiği sanılan buyruklarla, kutsallar ve uğruna ölünecek bir takım sembollerle beyinleri kirletilmiş, karanlığa gömülmüş ortadoğu coğrafyası sakinleriyle kibir abidesi elitist lümpen takımı hiç üzerine alınmasın, gerek yok. Onlar için çok geç çünkü.

2.005 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Yorum yapma kapalı.