Anasayfa Anasayfa

Yitik İnsan


Şerife Karaçayır Mutlu

 serife

Tarihlerini okuyamayanlar
Geleceklerine,
Kıyameti yazarlar.
İleri gider zamanlar,
Geri düşer, akreple yelkovanlar.
 


Coğrafyalarını okuyamayanlar,
Deprem bölgelerini tanıyamaz,
Fay hatları arasında  asılı kalırlar,
 
Ahlak derslerini okuyamayanlar
Namaz kılarken,çimentoyu çalar
Evlerini başlarına yıkarlar.

Matematiği iyi yapamayanlar,tayyip
Geçmişi toplayıp,
Geleceği çıkaramaz
Dört işlemden
Sınıfta kalırlar.

Hayat Bilgisidir bu,
Dışardan bitirilemez
Mektupla öğretilemez,
KPS sınavlarıyla
Kader biçilemez.
 
Okulun dersine
Hayat benzemez,
Okulda bütünlemeye kalır
Eylülde mezun olursun,
Hayatın bütünlemesi
Zamandır,
Geçemediğin derslerinde
Rezil olursun.
 
Dikkat et (hay)at ateş elementidir
Oynamaya gelmez…
 
“Okullarda önce öğrenir, sonra sınav oluruz. Hayat önce sınav yapar sonra öğretir.”
 
                 

Şerife Karaçayır Mutlu, 

31.10.2011,  Antalya

ata

2.626 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

“Yitik İnsan” için 16 Yorum

 1. zelin artuğ diyor ki:

  “İnsan oğlu naziktir/ağır sözü kaldırmaz/eşşek dersin kızar da/ bin sırtına aldırmaz!” (Aziz Nesin) Sevgideğerim, bu sözü Aziz Nesin sanırım şu
  % bilmem kaç için söylemiş olsa gerek! Ata binmesini beceremeyenler, “aldırmayan”ların sırtına binerek bütün halkı taciz ettiler bunca yıldır!
  Senin şu hicivli anlatımın pek hoşuma gitti!
  İşin kötüsü, hayatın yaptığı sınavlardan kopya çektiği halde, torpille sınıf atlatılanlara hayat, sonradan da bir halt öğretemiyor! 17 Ağustos kasaplarına baksana, pişmiş kelle gibi dolaşıyorlar ortalarda! Van kasapları da sıyıracak bu işten!
  Ama gün gelecek, devran dönecek…
  Bu halk öyle bir dönecek ki ardına; ata binemeyenler, bir bir “eşşek”lerden de düşecekler!
  Eline, diline, yüreğine sağlık.. Sevgilerimle..

 2. cafer diyor ki:

  ŞİİR HAYATIN ÖZETİ DERLER…BENCE ÖZETİ DEĞİL ÇOĞALTANIDIR, CAN ŞERİ’ NİN BU DİDAKTİK ŞİİRLERİNİ OKUDUKÇA DERSİNİ ALMIŞ ÖĞRENCİ GİBİ HİSSEDİYORUM KENDİMİ.. ÇÜNKÜ HER ŞİİRİYLE ÇOĞALTIYOR BENİ…SEVGİYLE SAYGIYLA MUHABBETLE GÜZEL DOSTLARIM…

 3. Şerife diyor ki:

  nullZeloş’um bu güzel sunumun, emeğin, yaratıcılığın, paylaşma sevincin için, kocaman öpüyorum seni, saygı ve sevgimle sağolasın can! Aziz Nesin örneğine hayran oldum,öyle yerine oturmuş ki.:)

 4. aynur çömlekçi diyor ki:

  Çoook değerli cümleler ”hocam”
  İçeriğini anlamak, farkına varmak lazım…

 5. yucel diyor ki:

  Şerife.. böyle sözleri bilmek ne demek?.. temiz.. sevinçli keşke herkes bilse.. yazını okuyunca bir kaç sözlerden aklıma gelmişti.. çok etkilenmek ne demek?.. temiz olmak ne demek?.. bir çoklar da var ama gelişmişliğim yetmedi.. sağol

 6. Şerife diyor ki:

  Farkındalığı yüksek insan Aynur’cuğum yüreğine sevgimle,sağolasın..

 7. Şerife diyor ki:

  CAFERCAN BİLİYOR MUSUN ASLINDA DİDAKTİK YAZMAYI HİÇ İSTEMEZDİM İNAN,AMA DÜNYA YANLIŞI YAŞARKEN ŞİİRİN DUYGULARI DA ETKİSİNDE KALIYOR,İSTEMEDEN OLAN DURUM..GÜZEL DUYGULARINA İÇTEN TEŞEKKÜR VE SEVGİMLE.

 8. Şerife diyor ki:

  Yücel özlem ve içtenliğimle selam.Yücelce söylenen sözler,anlamlı,içten,güç veren,sağol.Oratk bilincine saygımla,insanlığına sevgimle..

 9. Gani ÖZKÖK diyor ki:

  Aziz nesin’i çok severim, Nazım hikmet’ide lakin bilmediğim ve bilmemin mümkün olmadığı şeyler var ki zaten bilmekte istemiyorum.
  YÖK denilen antidemokratik kuruluşa karşı çıkanlar, gün geldi sahip çıktılar.
  Adaletin olmadığı bir ülke diye serzenişlerde bulunup, Deniz gezmiş ve arkadaşlarını idam eden yargıyı eleştirdiler, bu gün yargıya sahip çıkıyorlar.
  Mustafa Kemal gibi bir liderin mirasını aldılar lakin halkın gönlünü alamadılar.
  Cumhuriyet dediler, milli iradenin hakimiyeti reddettiler, milletin meclisini boykot edip, Anayasa yapamaz dediler, yetmedi darbeci bir zihniyetin anayasasını savunur hale geldiler.
  Devlet adına cinayet işleyenleri kahraman ilan ederken, devleti için öldürülenlerin ardından sustular. (uğur mumcu, eşref bitlis, gaffar okan ve diğerleri) Araştırma komisyonları bir yerlerden bastırılıp susturuldular.
  Madımakta 37 canı yakarak öldürenleri görmek yerine kendilerine gösterilenleri katil bildiler.
  PKK terör örgütü ile işbirliği yaparak ülkesine ihanet edenleri, Askeri sırları, Aselsanın projelerini yabancı ülkelere satanların arkasında durarak avukatlığını yaptılar…
  Saymakla bitmez lakin görmek için önce ulu önder Atatürk’ü iyi tanımak gerek.
  Kuvvetliyiz, Ordularımız kuvvetlidir. Ordularımızı yaratan ordularımızı vücuda getiren milletimiz kuvvetlidir. Bu milleti yaşatan bu vatan sonsuz doğal zenginliklere ve verimliliğe sahiptir, kuvvetlidir. Fakat Efendiler, bütün bu kuvvetlerin üstünde başka bir kuvvetimiz vardır ki, o da milli egemenliğimizi idrak etmiş ve onu doğrudan doğruya halkın eline vermiş, halkın elinde tutmuş ve tutabileceğimizi gerçekten ispat etmiş olmaktır. (1923)
  M. Kemal ATATÜRK
  Hem Atatürk’ün adını kullanır, hemde milletini hor ve hakir görürlerse bu millet onlara bakmaz bile…
  Beğenmedikleri millet ile yürek yüreğe veren Atatürk, hem işgal altında iken meclis kurup hakimiyeti milletine vermiş ve o meclis ile ordu kurup ülkeyi kurtarmış ardından yine bu millet ile cumhuriyeti kurmuş ve devrimlerini yapmıştır.
  Bu asil ve yüce milletimi çok seviyorum, bu milletin bir ferdi olduğum için tıpkı Mustafa Kemal gibi kendimi şanslı kabul ediyorum.
  Ne mutlu bu milletin evladıyım, ne mutlu Türk’üm diyebiliyorum…
  Sevgilerimle iyi günler diliyorum

 10. Duygu Akpınar diyor ki:

  Yüreğinize ve kaleminize sağlık.

 11. zelin artuğ diyor ki:

  Sevgideğer Gani Özkök,
  (…) Saymakla bitmez dediğiniz yere kadar saydıklarınız, ayrıca milletini hor ve hakir görenler de bu milletten değil mi?
  Halkı hakir görmek olmaz! Ama halkı hakir görüp koyun yerine koyanlarla bu kişiler sayesinde çıkarlarını çoğaltan “halk düşmanları”nı beğenmemek, kınamak, ayıplamak ve bu halk düşmanlarını halka açıklamak her aydının görevidir!
  Atatürk’e gelince… Mustafa Kemal, sloganlara sığmayacak kadar büyük bir asker, üç ciltlik “Nutuk”la kavranamayacak kadar engin bir insandır! Bu millet onun devrimlerine sahip çıkamamışsa, Mustafa Kemal halkına gerektiği gibi anlatıl(a)madığı içindir! Okullarda on yıllardır okutulan (talihsiz) tarih kitaplarından ezberci eğitim kurbanı çocukların aklında kalan, küçük Mustafa’nın tarlalarda kızkardeşiyle birlikte kovaladığı kargalarla, ona Kemal adının, Mustafa adındaki adaşı olan Matematik öğretmeni tarafından verildiğidir!!! Bir de Yunanlılar’ın çizmeyle ezilip denize döküldüğü… Milleti hor ve hakir görenler, Mustafa Kemal Atatürk adını kuran kurslarında, cemaat toplantılarında aşındıranlar; milleti hor görmeye köleleştirdikleri kadınlarla, ümmetleştirdikleri halktan başlayanlardır! Bir millet giderek ümmete dönüştürülmüşse, meclise o ümmeti doldurup hakimiyeti o ümmete verirseniz, doğal zenginlikleriniz HES barajlarına, verimli arazileriniz de emperyalist güçlerin füze kalkanlarına dönüşür! Saygıyla…

 12. Şerife diyor ki:

  Duygu’cuğum,duyarlı yüreğine,ilgi ve yorumuna teşekkürlerimle,içten sevgiler.:)

 13. Şerife diyor ki:

  Değerli Gani Özkök’ün bu değerli yorum ve ilgisine teşekkür,içtenliklerimle.

 14. isa batumlu diyor ki:

  Merhaba,

  Öncelikle Sevgideğer Şerife’ye eşsiz anlatımı için çok teşekkür ederim..
  Saygıdeğer Gani Özkök Bey’in yorumundan pek bir şey anlayamadığımı itiraf etmeliyim..(Kimler önce YÖK’ e karşıyken şimdi sahipleniyormuş, kimler Denizleri katleden yargıya önce kızıp şimdi sahip çıkar olmuş,kimler Aslesan sırlarını satmış da kimler satanlara sahip çıkmış vallahi anlayamadım)içeriğinde barındırdığı derin çelişkilerden değil de cahilliğimden dolayı olsa gerek..Bunun için lütfen cehaletimi bağışlayın.
  İzninizle Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çok sevdiğim bir sözünü buradan paylaşmak isterim:
  “Gelecek nesillerin Türkiye de Cumhuriyetin ilanı günü, ona en merhametsizce hücum edenlerin başında, cumhuriyetçiyim iddiasında bulunanların yer aldığını görerek şaşıracaklarını asla farz etmeyiniz! Bilâkis, Türkiye’nin münevver ve cumhuriyetçi çocukları, böyle cumhuriyetçi geçinmiş olanların hakikî zihniyetlerini tahlil ve tesbitte hiç de tereddüde düşmeyeceklerdir. ”

  Bu arada Mustafa Kemal’in “Türk Milleti” kavramına bakış açısına da dikkatinizi çekerim..”Türkiye’nin Çocukları” ne güzel bir kavram değil mi?

 15. yucel diyor ki:

  yeni okudum sonra.. temiz demiştim.. çok temiz… Şerife!.. sağol her gün yaz.. iyi günler

 16. Gani ÖZKÖK diyor ki:

  Maskeler düşüyor ve Millet seyrediyor…
  Görmek isteyen gözler görüyor, istemeyen gözler ise kapanmış görmek istediğini hayalinde canlandırıyor…
  Ne kadar çok büyük bir Millet ki, tüm dünya dokunmaya korkuyorda bu Milleti kendi içinde savaştırmaya çalışıyor.
  Uyanmış olan Millet artık iradesine ipotek koyanları istemiyor ve Mustafa Kemal gibi kendisini kucaklayanları sevgi ile bağrına basıyor.
  zelin artuğ hanım, endişeye mahal yok artık millet gerçeği görüyor ve şuna da samimiyetimle inanıyorum ki; ”Bu vatan ve bu Millet Allah tarafından korunuyor”
  İsa Batumlu beyefendi, ne derseniz deyin, ne anlatırsanız anlatın, devran dönüyor ve adalet tecelli ediyor. Dünya Türk Milletinin yeniden doğuşunu izliyor.
  Sevgi ve saygılarımla…

Yorum Yapın