Anasayfa Anasayfa

Bir yudum sevgi, bir yudum su, bir yudum özgürlük…


Ozan Şiar Ağdaşan

 

il_570xN_236090030

 

Sevgisiz bir yürek taştır. insanlığın uyanış sürecinde, kuru nutuklar ve katı şablonlar zemin bulamamaktadır artık. Sevilenin bile sevgiden korktuğu bir dünyada yaşıyoruz ne yazık ki!

Son tahlilde mesele, can feda edilen amaçlarda; kimlerin insanca yaşayıp yaşamadığı, kimlerin devran sürdükleridir. Aç insan doyurulur ama, aç göz doyurulmaz. Bulanmadan, donmadan akmak ne güzeldir. Gönül kafesini kıralım, sevgi kuşlarımız kurtulsunlar tutsaklıktan! Emek, sevgi, üretim ve özgürlük paylaştıkça çoğalır; acılar ise paylaşıldıkça azalır. İnsanın insana kulluğu, insan onuruna yakışmayan zillettir!

 

Ki, kulluk, esaret yaşamın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Konumuza denk düşen veciz bir sözle konumuzu açalım; TANRI, İRADESİNİ HAKİM KILMAK İÇİN YERYÜZÜNDEKİ İYİ İNSANLARI KULLANIR. YERYÜZÜNDEKİ KÖTÜ İNSANLAR İSE KENDİ İRADELERİNİ HAKİM KILMAK İÇİN, TANRI’YI KULLANIR…

Kirlilerin başa, temizlerin de taşa çekildiği çelişkili, isli puslu dönemi yaşıyoruz heyhat! İnsani değerlerle taçlanmış bir yurt toprağında vatan parçası bir anlam kazanır ancak!

Ki, insanlar aç oldukları zaman inançlarını bile yerler! Oysa ki amaç, yaşlanarak değil, yaşayarak ölmekdir. Sevgi ve sanatla nakış nakış süslenmiş dostluk , umut ve paylaşımla bezenmiş kilimlerde şekillenmiş bir ideoloji ve inanç ulvileşir, yücelir ancak.

Özgürlük hem herkese, hem de hiç kimseye ait olmayan bir ırmakdır. Hangi vadiyi takip edeceği belli değildir. Kıvrılıp döküleceği körfeze varması zaman alır.

Özgürlük, sevgi, emek çıtasını düşük tutalım, herkes atlayabilsin diye. Yüksek tutarsak, sadece bir kaç profesyonel atlar; gerisi dökülür.

Her can hem şahdır, hem de şahan. Özgürlük, emek, ekmek ve sevgi bir buket oluşturur ise güzel olur canda. Kuş tek kanatla uçamaz. Gövdemin kırk yaşı ile, hayatımın kırk yaşı arasında doğrudan bir bağ kurmuyorum. Beşeri İlahlardan illallah dedik artık. Sevdalarımızı yaşamadık, duygularımızı erteledik. Gülelim dedik, oysa zordur zorda gülmek.

Gülüşü gül eğleyelim. Şefkat, sevgi orkestrası oluşturalım el ele, can cana…

Can Dostlar, bütün karanlıklar birleşse, bir mum ışığını söndüremezler!

Umudu, erinci, sevinci yeşertmeliyiz can sevgili; düğün evinin tefçisi, ölü evinin yasçısı olmamalı sevginin, özgürlüğün, umudun ozanı, yazarı.

Tutsaklık salt egemen düzenlerden gelmez, önce kafalardaki karakolları yıkmak gerek. Geçmiş kanlı tarihlerinde puta tapanları katledenler, günümüz dünyasında yeni putlar yaratmadılar mı sanki?! Geçmişin firavunu, ortaçağın yezid’i, modern kılıflarda sürdürüyorlar bu gün zulümlerini.

Dünyamız’da her gün bir yeni Kerbela, her yerde firavunlar tezahür ediyor. Zulmü, sömürüsü, işgalleri ve katliamları ile… Matruşka bebekleri gibi açıldıkça, içinden başka görüntüler çıkıyor.

Aslında sizin güldükleriniz, bizim ağladıklarımızdır. Unutmamalı, hile ile iş gören, mihnet ile can verir. Ozon tabakası yırtıldı, güneş lekelenmeğe yüz tuttu. Sular eskisi gibi çağlayıp akmıyor . Sadece doğamız değil, insanların yürekleri de kurumuya, sevgileri solmağa yüz tuttu gayri. Aslolan her fikrin, her inanç ve yorumun putunu yıkabilmektir. Çığlık atalım, çığa dönüşmeden.

Ama, gene de, her şeye karşın, umut çiçeklerimiz açıyor, her gün biraz daha serpilmiş ve renklenmiş olarak.

 

Sevgi Emek, Umut Barış…

Dost cemali kabe`mizdir
Hac’ca gerek yoktur bizdekucukcocuk
Sevgi oduyla yanarız
Sac’a gerek yoktur bizde!

Sudan tatlı alın teri
Ölmeden öldük biz diri
İnsan dünyanın veziri
Taç’a gerek yoktur bizde

Gün doğar güller al olur
Yaralı kuşa dal olur
Dost sevdamızın şavkından
Ay hicap eder lal olur!

Güzel bir dünya kuralı
Olmasın renkler karalı
Dördü de tutsak yaralı
Sevgi Emek Umut Barış!

Şiar, zulmü zay ederiz
Karanlığı ay ederiz
Biri kırka pay ederiz
Aça gerek yoktur bizde…

 

Sevgili can dostlar, kuşların kanadında yolladığım sevgi, özgürlük, esenlik yüklü şiir ve türkülerle kalın, umudunuz solmasın!
 

Ozan Şiar Ağdaşan
http://www.siarcan.com

 

“Yamore” de Salif Keita et Cesária Évora 

2.591 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

“Bir yudum sevgi, bir yudum su, bir yudum özgürlük…” için 8 Yorum

 1. zelin artuğ diyor ki:

  Sevgi, emek, umut, barış…

  Bu dört tutsak yaralıyı kurtarmak, İNSAN’ın elinde! Ama önce gözü dönmüş “insanobur”ları bu tutsak yaralıların yanından uzaklaştırmak gerek!

  Çözüm, insanın kendisinde!

  Sınırları olmayan kuşlar, emanetlerini getiriyorlar, sağol, varol Ozan arkadaş!

  Gurbette olan en çok sokak simidi özler sanırım. Şimdilerde simitler de bozuldu!

  Sarı çiçekler açmış yol boylarında. Verelim mi postacı kuşlarına, memleket çiçeği getirsinler sana?

  Gurbetteki tüm CAN’lara selam olsun.

 2. zelin artuğ diyor ki:

  Sanatçı Yazar Ozan Şiar (Siar)

  Sanatçı, Yazar, Şair ve Yönetmen Ozan ŞİAR Can 1957 Kars-Çamurlu Köyü Seyfettin Ağdaşan doğumlu. İlk okulu Kars, orta ve lise öğrenimini Ağrı’da yatılı bitirdi. Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü Yarışma Sınavlarını 1. olarak kazandı, yüksek öğrenimini An…kara`da sürdürdü. Akabinde, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne geçti.

  Ödüller kazanan şiirlerini, öykülerini ve felsefi yazılarını güzel besteleriyle süsledi.. Bakanlıklarda, bir çok birimlerde kamu görevlerinde bulundu. Dönemindeki hükümetlerinin baskıcı tutumlarından dolayı, memuriyetten istifa etti.

  Basın-yayın, kültürel, sanatsal, toplumsal çalışmalarda etkin oldu. Yazıp-bestelediği-yönetmenliğini yaptığı yapıtları birçok sanatçılar tarafından da seslendirildi.

  İNSANLIK albümü ile Ozanlık-Halk Sanatına otantik ve çağdaş müzik sentezinde yeni ses, estetik ve renk kattı. Akademik boyutla nakşettiği çok yönlü yapıtları uluslar arası sanatçı-yazar seçkin kadın Halk Ozanımız Aşık ŞAH TURNA üstat ile kollektif besteleri, özgün şiirleri ve özgün yazıları geniş yankı buldu.

  Saz, Tar gibi Halk Müziği çalgılarında virtüöz olan çok yönlü sanatçı-yazar Ozan Şiar Ağdaşan’ın Yapıtları renkli çiçek bahçesi gibidir: Yaşanası bir dünya davası, sevgi, paylaşım, direnç, umut, özlem, doğa, felsefe, haykırış, mizah! Prof. f. Ethnomusikologie / Volksmusik – Forschungsbericht Türkçe, Almanca ve İngilizce Yayınlanan kitaplarda, dergilerde ve antolojilerde edebiyat dünyasında da yerini alan Ozan Şiar Can Aşık Şahturna vd.
  Türkçe ve Dünya dillerinde kitaplarda, gazete ve dergilerde… Şakıyan Turna- Şahturna& Ozan Şiar Can Yayın İstanbul, İnadına Sevdamz Şafak Yayın Berlin Güneşi Kucaklayanlar: Şiirleri,Öyküleri, felsefi ve güncel yazıları… Yazar, Sanatçı ve bilim insanı dostları ile kollektif yayınlanan kitapları arasında: ANAFİLYA, 29 Harfle Dünyadan 29 Şair (Havuz yayınları), Sesin Sesi, ‘Was du auch suchst, such es in dir selbst’ Gurbet İşçileri, Cennetin Yapısı Tapusu, Ela Gözlüm, Singer und Poesten mit der Laute, Ozanlar Birliği Şiir Antolojisi, 20. Yüzyıl Şairleri, Çağının Ozanları, From Love To Protest, Pir Sultan, Kervan, Anadolu Ozanları, Berfin, Cem, Ozanlıkta Başkaldırı, Çağdaş Kars Haber, Şahkız Şahturna Berfin Aşık İhsani Her Şeye Karşın Edebiyat Sanat Düşün Ankara Dergi Kitap 2007, Kocaeli 2008 Kafkasya Cumhuriyeti , Nurhak, Antoloji, Şeyh Bedrettin, Çitlembik, Emek, Kürecik,Pirsultan vd web, dergilerde, gazete, basın- yayınlarda Ozan Şiar Can&Şah Turna Güncel felsefi-edebi, sanatsal, kültürel yazıları ve şiirleri ve Tv proğramları Albümleri arasında: İNSANLIK , KLASİKLER (Halaya Kalkın-Dünyalı Olsam UMUT BARIŞ), SÖYLE GÜLÜM / YOLUNDA KÖPRÜ OLSAM ,GÜNEŞLE VURUN BENİ! AY BİZLERE ŞAHİT OLDU.

  2005 yılı Radyo Barış tarafından İstanbul’da Ali Sami Yen stadyumunda düzenlenen ‘Barışa Samah Dönenler’ Yüzyılın Buluşması adlı muhteşem etkinlikte ‘Toplumsal Barış Ödülü’ plaketi ile taltif edildi.

 3. Ozan ŞİAR Ağdaşan diyor ki:

  Sevgili yüregi güzel, kelami güzel Zelin arkadaşım..iyi ki varsın..Kuşların kanadında özlem türkülerimi, yürek atışı şiirlerimi yolladım can arkadaşıma, dostlarıma, sanat sevenlerimize…

  Şiir türkü tadında sevgilerimle…)))

 4. Şerife diyor ki:

  “Başarılı bir İNSAN olmaya değil,DEĞERLİ İNSAN olmaya çalışın.Başarılı insan hayattan verdiğinden fazlasını alır,DEĞERLİ İNSAN da aldığından fazlasını verir.”(Albert Einstein)
  Değerli İNSAN,ozan ŞAİR Ağdaşan’ın,ŞİARLI duygularıyla duygulandım, kutluyorum,hayata aldığından fazlasını verdiği için…Ozanımızla gurur duydum,tanımaktan onur duydum,sevgi ve saygımla..
  İNSANIN İNSANLA İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİ DÜNYALARA ÖZLEMLE!

 5. Ozan ŞİAR Ağdaşan diyor ki:

  Ben de sevgili Şerife can dostun yürek atışı yazımı, şiirimi onure eden yorumundan dolayı, onurlu adı gibi şeref duydum.. Kirletilen dünyada, aydınlık yüreklerin adına, karanlıkların inadına…İyi ki varsınız sevgili ŞERİFE can arkadaşım..Adı güzel, insanlık adına inadı güzel can arkadaşıma şiir, türkü tadında sevgilerimle…)))

 6. Matruşka diyor ki:

  guzel yazi olmus tesekkurler

 7. cafer diyor ki:

  BU CANLAR SOFRASINDA BULUŞMAK NE GÜZEL…TÜM SEVGİDEĞERLERE SEVGİ SAYGI SELAM…

 8. Ozan ŞİAR Ağdaşan diyor ki:

  Değerli Dostlar, hepinizi en içten duygularımla selamlıyor, şiir türkü tadında sevgilerimi yolluyorum…))) Sizin gibi can dostlarımla şiir ve makalelerimi, yürek atışı türkülerimizi paylaşmakdan mutluluk duyuyorum..İyi ki varsınız….

Yorum Yapın