Anasayfa Anasayfa

8 Mart, Dünya Kadınlar Günü değildir!


Zelin Artuğ

8 Mart, Dünya EMEKÇİ KADINLAR Günüdür! Bunu, işi gücü yemekçilik ve ayakçılık olanlar bilmez! Bunu, sofralarında, kadına öküzden sonra yer veren ve bu durumu toplumsal bir kuralmış gibi kakalayan “öküz”ler bilmez! Nazım, o ünlü şiirinde, “öküz muamelesi gören” kadınlardan çok, ona “öküz muamelesi yapan” öküz oğlu öküzleri vurguluyordu. Ama onlar, yüz yıl daha geçse bile, Nazım’ı da onun nazımını da anlayamazlar!

Kadını “öküzden saymasa, ona el kaldırmasa” bile, onu evi süpürüp silen, yemek yapan, ast işlerde ömür çürüten bir modern köle olarak gören “taş fırın”erkekleri de , onlara hizmette kusur etmeyen köle ruhlu kadınlar da 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olmadığını bilmez!

Yine de en çok onlar konuşurlar!

“Memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş… millet fakr-ü zaruret içinde… Dahili ve harici bedhahlar kaplamış ülkenin dört bir yanını… İktidar sahipleri gaflet ve dalalet ve hatta….” olmuş, umurlarında mı!

En çok onlar konuşacaklar! Kendileri gibi düşünmeyen herkesi el birliğiyle susturup, hep onlar konuşacaklar! Daha doğrusu… zırvalayacaklar! Günde üç öğün konuşmazlarsa, yedikleri herzeler içlerinde kalır!

8 Mart, “ezen” sınıfından bir erkeğe sırtını dayayıp, hiç çalışmadan, elinde ev anahtarı, araba anahtarı sallayan, evinin işini temizlikçiye, yemeğini aşçıya yaptıran ve başkalarını ezmekten keyif alan kadınların günü değildir!

8 Mart, dişi doğmayı meziyet sayan, dişiliğini ömür boyu yan gelip yatmak için kullanan kadınlarla, bu asalaklara özenip duran ve onlara imrenerek bakan sınıf bilinçsiz  kadınların günü değildir!

8 Mart, ağzına burnuna bulaştırarak çikolata ısırıp (ağzındaki yiyecek bulaşığına sahip olamayan kadın meclise girse ne olur!) sonra da “uçuşup duran” ve böylece, reklamını yaptığı maldan çok cinselliğini pazarlayarak kolay yoldan eşek yükü para kazanan  kadınların günü değildir! (Gerçi elindeki elmanın suyunu akıtmadan yiyemeyen erkek siyasetçiler Meclis’e girmiş de ne olmuş! Canımızı emanet ettiğimiz doktorlar beş gün sonra meydanlarda olacak!) Bugün, muhtemelen midemizi bulandırmadan elma yiyemeyen bazı erkekler, midemizi bulandırmadan çikolata yiyemeyen bazı kadınların Kadın Günü’nü, onlara halktan çarptıkları paralarla, pahalı armağanlar alarak kutlayacaklar! Marka firma sahiplerine yine gün doğdu!

8 Mart, içindeki fesatlığı ve kıskançlığı, Osmanlı saraylarının kadınlarına taş çıkartan entrikalarla, taçlandırıp, her türlü cilveyi de katık ederek varlıklarına dayanamadıkları kadınları “tasfiye” etme başarısının sarhoşluğunu sağda solda gizleyemeyecek kadar kendinden geçmiş olan  kadınların günü de değildir!

Kısaca 8 Mart, bilinçleri küflenmiş, yürekleri paslı, kafasının içi örümcek ağlarıyla kaplanmış kadınların günü değildir!

8 Mart, emeğin ve alın terinin güzelleştirdiği, önce insan, ana, kardeş, arkadaş, dost, yar, sonra kadın olan dünya emekçi kadınlarının günüdür! 

8 Mart 2011

Zelin Artuğ (Ülkü Öztürk Göçmen)

4.577 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

Yorum yapma kapalı.