Anasayfa Anasayfa

o kuşun adını bilenler gelsin


Zelin Artuğ

“eti yok, kanı yok bir uçar kuştur/o kuşun adını bilenler gelsin”

pir sultan abdal

Mis kokulu kuşum benim. Tüylerini okşamaya, gagasından öpmeye doyamadığım kuşum. Küçücük bir kuş, kocaman bir dosttu o. Nice dost geldi geçti dost kervanımdan. Kimi, acısını bırakıp geride.. çekip gitti. Unuttuklarım da oldu belki,  unutturduklarım da.. Ama biri var ki dostlarımın içinde, ne unutmak mümkün onu, ne de unutturmak. Mis kokulu, yumuşacık tüylü, yüreği pıt pıt atan kuşum benim. Küçücük bir bebekken, mavi bir pamuk yumağına benziyordu. büyüdükçe mavi-yeşil bir renge dönüşmüştü. Benim dünyalar tatlısı, küçük arkadaşım… Nerede mi şimdi? Uçup duruyor göğün mavi enginliklerinde. Hayyam’a şarap sunuyor belki. Eti yok, kanı yok bir kuş o artık. Benim yüreğimin en sıcak, en sevecen yerinde duruyor. Her canlı gibi, onun da yaşarken bir adı vardı. Kendisiyle birlikte adı da uçtu maviliklere. Sıradan bir adı yok artık onun. Uçar bir kuş olması da öyle sıradan bir kuş oluşundan değil. Uçtu işte. Uçması gerekiyordu, uçmasının zamanı gelmişti, uçtu.

Yüreğinde sevgi olanlar, yüreği kuş kanadı gibi çarpanlar elbet bir ad vermesini, yakışan adı vermesini bilecektir ona.

Ben, Zelin Artuğ. Belki ileride daha da çoğalacak dost kervanımız. Her adımda biraz daha çoğalacağız. Çoğalmak değil ki tek kaygımız. Çoğalırken çağlamak, çağlarken sesimizi duyurmak ırmaklar gibi. Amma…. o kuşun adını bilenler gelsin ! O kuşun adını bilenlere, o kuşa değer verenlere kapımız ardına kadar açıktır. O kuşun adını bilenlere selam olsun !

1.951 okunma
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (12 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Loading ... Loading ...

“o kuşun adını bilenler gelsin” için 2 Yorum

 1. Gökhan diyor ki:

  Hepimiz bir gün kuş olup uçacağız bu dünyadan. Bilinmeyen diyarlara doğru. Ama bilinen bir şey var ki o da kuşlar kadar özgür olacağız. Sınırsız özgürlüğün tadına varmak olacak tek derdimiz.

  Ama uçup gidenlerin ardından uzun süren veda törenleri yerine, onları geride bıraktıkları anılarla hatırlamanın daha anlamlı olduğunu düşündüm hep. İşte bu yazıda da bunu görüyorum.

  Teker teker her kuşun uçup gideceği güne kadar onlara gereken değeri vermek önemli olan. Çaki hakettiği değeri gördü ve mutlu bir şekilde uçtu. Darısı diğer “kuş”ların başına … Bütün dünyadaki …

 2. Zelin Artuğ diyor ki:

  Bugün, MB’nin sevgideğerlerinden Tülin Aksoy’un “Kuşlar, kuşlar, kuşlar” başlıklı yazısını okudum Gökhan.
  Yazının içine girdim, yeniden yaşadım Tülin’in kuşlarıyla.. Nasıl da benziyor balkondan uçup giden kuşu.. benim kuşuma.
  Bir gece onun balkon kapısından uçup gittiğini görmüştüm düşümde.. Sabah ter içinde uyanmıştım. Onu öyle iyi anlıyorum ki..
  Maviş’i de ben vermedim mi kuşçuya? Caki gittikten sonra Maviş’in tek başınalığına dayanamadığımız için vermedik mi? Çok seveceklerini bilerek.. güvenerek.. O da uçmuş gitmiş sayılır balkon kapısından..
  Onu nasıl özlüyorum bilsen..

Yorum Yapın